PROJEKTOWANIE SIECI KANALIZACYJNYCH
W ofercie firmy SPRINGAP Kraków znajduje się projektowanie sieci kanalizacyjnych. Wykonujemy również projekty obiektów inżynierskich takich jak sieciowe i przydomowe przepompownie ścieków, zbiorniki (retencyjne, bezodpływowe) i oczyszczalnie ścieków. Oferujemy także dobór pomp, separatorów oraz innych urządzeń i armatury. Opracowujemy koncepcje budowy, rozbudowy i modernizacji systemów kanalizacyjnych oraz obliczenia hydrauliczne i Programy Funkcjonalno Użytkowe (PFU).Odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych czy wód opadowych są jednymi z głównych mediów każdego budynku. Ważne jest więc aby sieci oraz towarzyszące im urządzenia zostały zaprojektowane a także wykonane z ogromną dbałością o każdy odcinek i armaturę rurociągu oraz obiektów towarzyszących. Odprowadzenie ścieków jest w dzisiejszych czasach obarczone wysokimi wymogami jakościowymi zastosowanych rozwiązań wskutek restrykcji związanych z ochroną środowiska naturalnego. Istotne jest więc by każdy odcinek kanału kanalizacyjnego został dokładnie zaprojektowany i wykonany. Wszystko to musi być poparte doświadczeniem zespołu inżynierów inżynierii środowiska.
W trosce o koszt inwestycji do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, szczegółowo analizując technologię przy pomocy której wykonana zostanie dana infrastruktura, aby zoptymalizować koszty budowy oraz późniejszą eksploatację wykonanych rurociągów i urządzeń.
Propozycje rozwiązań podczas projektowania, modernizacji i doradztwa poparte są naszym doświadczeniem w eksploatacji systemów kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków.
Istnieje możliwość kompleksowego wykonania przez naszą firmę całego procesu inwestycyjnego związanego z budową sieci kanalizacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z opcją "Obsługa inwestycji".
Opracowywana przez nas dokumentacja projektowa sieci kanalizacyjnej składa się m. in. z następujących przykładowych elementów:
- Zakres opracowania projektowego (przedmiot inwestycji).
- Podstawa opracowania i uzgodnienia.
- Istniejący stan zagospodarowania terenu.
- Projektowane zagospodarowanie terenu.
- Dane informacyjne o terenie.
- Charakterystyka ekologiczna inwestycji.
- Ocena geologiczno-inżynierska terenu.
- Parametry techniczne istniejącej sieci kanalizacyjnej.
- Bilans ścieków.
- Obliczenia hydrauliczne.
- Trasa oraz technologia ułożenia projektowanego kanału.
- Spadek i głębokość ułożenia projektowanego kanału.
- Komory połączeniowe (studzienki kanalizacyjne).
- Obliczenia hydrauliczne - punkt pracy pompy.
- Komora pomp przepompowni ścieków.
- Studzienka osadnikowa.
- Bloki oporowe.
- Próba szczelności komory pomp i studzienki osadnikowej.
- Instalacja zasilania, oświetlenia i sterowania przepompownią.
- Ogrodzenie przepompowni.
- Odbiory i próby.
- Roboty ziemne.
- Odwodnienie wykopów.
- Skrzyżowanie z istniejącym i projektowanym uzbrojeniem terenu.
- Odtworzenie nawierzchni.
- Ogólna kolejność wykonywanych robót.
- Informacja Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BiOZ).
- Część rysunkowa.
Projektowany odcinek kanału kanalizacyjnego (sanitarnego, opadowego, ogólnospławnego) stanowi zazwyczaj przedłużenie istniejącej sieci kanalizacyjnej odprowadzającej ścieki z zabudowań do niego przyległych.
Bilans ścieków sanitarnych obliczany jest na podstawie:
- maksymalnego dopływu ścieków do projektowanego kanału,
- liczby mieszkańców (na podstawie docelowo podłączonych do sieci budynków),
- przeciętnych norm zużycia wody wg. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury,
- współczynnika nierównomierności dobowej i godzinowej,
- ilości wód przypadkowych i infiltracyjnych.
Przeprowadzamy również wymiarowanie zbiorników retencyjnych przy założonym stałym odpływie metodą kolejnych przybliżeń, przyjmując jako obowiązującą ich maksymalną objętość.
W celu ograniczenia przepływu należy zaprojektować regulator przepływu, który będzie miał za zadanie regulowanie przepływów w układzie kanalizacyjnym w przypadku wystąpienia nadmiernych spływów powodujących przeciążenie sieci kanalizacyjnej.
Obliczenia hydrauliczne kanałów kanalizacyjnych zawierają maksymalną objętość ścieków przepływająca przez projektowany kanał oraz obliczenie napełnienia oraz prędkości przepływu ścieków w projektowanym kanale np. z rur kamionkowych, PVC, PP lub z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym GRP, dla zadanego przepływu i spadku kanału.
Trasa projektowanych kanałów kanalizacyjnych przeważnie rozpoczyna się od włączenia do istniejącej sieci poprzez istniejącą lub projektowaną studzienkę, a kończy studzienką końcową. Do studzienek włączone zostaną przykanaliki z projektowanych i istniejących budynków. Realizacja kanałów projektowana jest w wykopie otwartym lub metodą bezwykopową (przewiert sterowany teleoptycznie, przecisk, mikrotuneling). Ewentualny projekt odtworzenia nawierzchni zakłada odtworzenie dróg do stanu pierwotnego. Trasa kanałów determinowana jest istniejącym oraz projektowanym zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Zakłada się w dokumentacji, iż w trakcie robót zachowana będzie ciągłość przejazdu ulicami oraz zlokalizowanymi wzdłuż niej dojściami i dojazdami do istniejących budynków.
Na całej długości kanałów projektuje się zazwyczaj jeden rodzaj wykopów, o ścianach pionowych, umocnionych. Umocnienie ścian wykopów i posadowienie rurociągu projektowane jest zgodnie z przyjętą technologią producenta rur oraz innymi obowiązującymi normami.
Przy wykonywaniu wykopów za pomocą sprzętu mechanicznego nie należy dopuszczać do przekroczenia głębokości określonych w projekcie. Niedopuszczalne jest wyrównywanie podłoża ziemią z urobku lub podkładanie pod rury kawałków drewna, kamienia lub gruzu. Układanie kanału kanalizacyjnego musi się odbywać w wykopach o podłożu odwodnionym. Rury układane będą na podsypce piaskowej o miąższości 20 cm. Głębokość bezwzględna wykopu winna uwzględniać wykonanie na całej szerokości wykopu podsypki piaskowej, wyrównującej podłoże dna. Obsypka i zasypka zostanie wykonana zgodnie z instrukcją producenta rur – ok. 30 cm nad stropem rury.
Sieć ciśnieniowa kanalizacyjna projektowana jest zazwyczaj z rur PE. Włączenie do projektowanej sieci kanalizacji grawitacyjnej nastąpi poprzez projektowaną studzienkę rozprężną. Rurociąg zostanie ułożony poniżej głębokości przemarzania na podsypce piaskowej o miąższości 10cm. Głębokość bezwzględna wykopu winna uwzględniać wykonanie na całej szerokości wykopu podsypki piaskowej, wyrównującej podłoże dna. Obsypka i zasypka zostanie wykonana zgodnie z instrukcją producenta rur – ok. 30 cm nad stropem rurociągu. Na zagęszczonej zasypce – ok. 30 cm nad rurociągiem na całej jego długości ułożona zostanie taśma ostrzegawczo-lokalizacyjna z wkładką stalową z napisem "UWAGA KANALIZACJA", o szerokości 200mm. Zasyp wykopów projektowany jest gruntem piaszczystym, zagęszczonym warstwami do uzyskania wskaźnika zagęszczenia wg normy BN-83/8836-02. W terenie zielonym wykopy zasypać gruntem rodzimym bez frakcji kamienistej, zagęszczanym co 30 cm.
Miejsce zamontowania armatury należy oznakować w terenie przy pomocy tabliczek informacyjnych, zgodnie z normą PN-91/M-34501. Wszystkie elementy podziemne armatury narażone na korozję zostaną zabezpieczone podwójną warstwą taśmy izolacyjnej np. PE. Rurociągi PE będą łączone ze sobą oraz z tulejami kołnierzowymi, kształtkami, trójnikami, itp. metodą zgrzewania elektrooporowego lub doczołowego.
Projektowany kanał grawitacyjny wykonany zostanie np z rur kamionkowych kielichowych, glazurowana, system C, klasa 160, uszczelki typu S oraz posiadająca wartości pozanormowe, dopuszczające do stosowania w inżynierii komunikacyjnej lub np. z rur kanalizacyjnych PVC, kielichowych, gładkościennych PVC-U ze ścianką litą jednorodną, uszczelki wargowe typu BL (z SBR), sztywność obwodowa klasy N (SN-8).
Studzienki kanalizacyjne projektuje się jako betonowe wykonane zostaną z kręgów prefabrykowanych z częścią denną monolityczną przystosowaną do połączeń rur kamionkowych i PVC. Prefabrykaty należy łączyć na uszczelkę gumową, tak aby studzienki spełniały normy szczelności PN-92/B-10735. Studzienki zostaną wyposażone we włazy żeliwne (klasy D400 i B125) Ø600mm oraz stopnie złazowe w rozstawie pionowej co 30cm.
Projektowane studzienki kanalizacyjne PVC muszą posiadać zwieńczenia pływające klasy D400, kinety i rury trzonowe muszą spełniać wymagania normy PN-EN 13598-2:2009 dla studzienek głębokich obciążonych ruchem.
Kinety studzienek kanalizacyjnych muszą umożliwiać przyszłe włączenie do sieci kanalizacji sanitarnej przylegających do sieci kanalizacyjnej budynków.
Niektóre studzienki projektowane są jako kaskadowe z kaskadą wewnętrzną lub zewnętrzną z odpływem dolnym.
Obliczenia hydrauliczne - punkt pracy pompy przepompowni wykonujemy na podstawie:
- Rzędna osi wlotu kanału grawitacyjnego.
- Rzędna poziomu minimum.
- Rzędna osi wylotu rurociągu tłocznego w st. rozprężnej.
- Długość całego rurociągu tłocznego.
- Średnica i materiał rurociągu tłocznego.
- Punkt pracy (wydajność pompy przy obliczeniowej wysokości podnoszenia).
- Moc silnika.
- Średnica króćca wylotowego.
- Przelot pompy.
- Masa pompy, itp.
Rozpatrując te poziomy od góry wyróżniamy:
- poziom alarmowy, poziom włączenia pompy rezerwowej w przypadku awarii pompy podstawowej i osiągnięcia poziomu awaryjnego,
- poziom maksimum, przy którym nastąpi włączenie pompy podstawowej,
- poziom minimum, poziom wyłączenia pompy z pracy,
- poziom suchobiegu – zabezpieczenia pomp przed suchobiegiem,
Projektowana komora pomp wyposażona zostanie w:
- pompy do ścieków (pracujące + rezerwowa), osadzone na dnie komory przy pomocy kolana sprzęgającego,
- orurowanie pomp ze stali nierdzewnej,
- zawory zwrotne kołnierzowe,
- zasuwy kołnierzowe,
- stopnie złazowe w rozstawie pionowej co 30cm.
W pokrywie komory pomp wykonane będą:
- rura wywiewna i nawiewna ze stali nierdzewnej kwasoodpornej DN 100,
- właz montażowy stalowy ze stali nierdzewnej o wymiarach umożliwiających wyciągnięcie i opuszczenie pomp,
Wyposażenie pompowni przydomowej:
- orurowanie ze stali nierdzewnej kwasoodpornej i PE,
- zestaw zaworów: zwrotny, odcinający (zasuwa), bezpieczeństwa i przeciwpróżniowy (napowietrzający) dla pomp wyporowych,
- szybkozłącze hydrauliczne,
- kształtki do rur stalowych i do PE,
- zabezpieczenie nadprądowe, kontrola faz,
- tryb pracy: automatyczny / ręczny,
- sygnalizację dźwiękową i świetlną,
- licznik czasu pracy pompy,
- zabezpieczenie przed suchobiegiem,
- załącz / wyłącz pracę pompy,
- alarm w przypadku przekroczenia poziomu ścieków w zbiorniku,
- skrzynka sterująca pracą pompy (pływaki lub sonda hydrostatyczna).
Odbiory techniczne wykonanej infrastruktury należy przeprowadzić w oparciu o przyjęte ustalenia i uzgodnienia z Eksploatatorem sieci kanalizacyjnej. Wszystkie odbiory częściowe i odbiór końcowy należy przeprowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz Polskimi Normami. Po wykonaniu kanału należy go poddać płukaniu używając czystej wody. Ułożone odcinki powinny być poddane próbom na eksfiltrację ścieków do gruntu oraz infiltrację wód gruntowych do kanału wg normy PN-EN 1610. Przed zasypaniem kanału Inwestor zobowiązany jest zlecić uprawnionemu geodecie, wykonanie inwentaryzacji powykonawczej wykonanej infrastruktury.
Roboty ziemne należy prowadzić zgodnie z normą PN-B-06050 oraz PN-B-10736.
Ewentualne odwodnienie wykopów należy wykonać za pomocą drenażu lub igłofiltrów.
W miejscach skrzyżowań wykonywanych urządzeń z istniejącą infrastrukturą podziemną wykopy należy wykonywać ręcznie pod nadzorem Właściciela danej sieci. Skrzyżowania z gazociągami wykonać wg. normy PN-91 M-34501.
Odtworzenie nawierzchni jezdni pasa drogowego zostanie wykonane zgodnie z projektem odtworzenia nawierzchni (renowacji) lub teren zostanie przywrócony do stanu pierwotnego.
Ogólna kolejność wykonywanych robót:
- ogrodzenie i oznakowanie terenu budowy,
- wytyczenie trasy kanału i studzienek,
- zdjęcie nawierzchni pasa drogowego przeznaczonego pod wykop,
- wykonanie wykopów i przygotowanie podłoża dla ułożenia kanału i studzienek,
- wykonanie robót żelbetowych i montażowych (prace rozpocząć o włączenia do istniejącej studzienki kanalizacyjnej),
- pomiary powykonawcze wykonanej infrastruktury,
- wykonanie izolacji zewnętrznej i obsypka studzienek,
- próby kanału sanitarnego wraz ze studzienkami,
- zasypywanie wykopów wraz z przywróceniem jezdni drogi do stanu zgodnego z uzgodnieniami,
- uporządkowanie terenu, wywóz odpadów, przekazanie obiektu do użytku.
- PN-B-10736 Roboty ziemne. Wykopy otwarte dla przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Warunki techniczne wykonania.
- PN/B-06050 Roboty ziemne budowlane. Wymagania w zakresie wykonania i badania przy odbiorze.
- PN/B-10735 Przewody kanalizacyjne. Wymagania badania przy odbiorze.
- BN-83/8836-02 Przewody podziemne. Roboty ziemne. Wymagania i badania przy odbiorze.
- PN-81/B-10725 Przewody zewnętrzne. Wymagania i badania przy odbiorze.
- BN-62/8836-01 Roboty ziemne. Wykopy tunelowe dla przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Warunki techniczne wykonania.
- "Wymagania techniczne Cobrti Instal” – zeszyt 9.
Poniżej wymieniono główne, charakterystyczne rysunki do projektu sieci kanalizacyjnej:
- Projekt zagospodarowania terenu.
- Schemat projektowanych sieci kanalizacji sanitarnej, ogólnospławnej lub deszczowej.
- Profile podłużne sieci kanalizacji grawitacyjnej .
- Projekt zagospodarowania terenu przepompowni ścieków.
- Rysunek szczegółowy przepompowni ścieków.
- Schematy głównych węzłów projektowanej sieci tłocznej.
- Studzienka kanalizacyjna betonowa (rys szczegółowy).
- Studzienka kanalizacyjna PVC.
- Pompownia przydomowa - kompletny zestaw (schemat).
- Zbiornik retencyjny (rys szczegółowy).
- Regulator przepływu (rys szczegółowy).
- Przekrój przez wykop dla ułożenia kanału i rur PE.
- Rury osłonowe.