PROJEKTOWANIE SIECI GAZOWYCH
W ofercie firmy SPRINGAP Kraków znajduje się również projektowanie sieci gazowych.Zaopatrzenie w paliwo gazowe bywa jednym z głównych priorytetów każdego budynku. Ważne jest więc aby sieć towarzyszące jej urządzenia zostały zaprojektowane a także wykonane z dbałością o każdy odcinek i armaturę gazociągu.
W trosce o koszt inwestycji do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, szczegółowo analizując technologię przy pomocy której wykonana zostanie dana infrastruktura, aby zoptymalizować koszty budowy oraz późniejszą eksploatację wykonanych rurociągów i urządzeń.
Istnieje możliwość kompleksowego wykonania przez naszą firmę całego procesu inwestycyjnego związanego z budową gazociągów: zapraszamy do zapoznania się z pozycję "Obsługa inwestycji".
Opracowywana przez nas dokumentacja projektowa sieci gazowej składa się m. in. z następujących przykładowych elementów:
- Zakres opracowania projektowego (przedmiot inwestycji).
- Podstawa opracowania i uzgodnienia.
- Istniejący stan zagospodarowania terenu.
- Projektowane zagospodarowanie terenu.
- Dane informacyjne o terenie.
- Charakterystyka ekologiczna inwestycji.
- Ocena geologiczno-inżynierska terenu.
- Parametry techniczne istniejącej sieci gazowej.
- Gazociąg projektowanej sieci gazowej.
- Czyszczenie gazociągu.
- Próba szczelności gazociągu.
- Roboty ziemne.
- Skrzyżowania projektowanego gazociągu z istniejącą infrastrukturą.
- Odtworzenie nawierzchni.
- Ogólna kolejność wykonywanych robót.
- Informacja Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BiOZ).
- Część rysunkowa.
Sieć gazową projektujemy wg wytycznych Operatora sieci - zazwyczaj z rur PE klasy 100, szereg SDR11. Rury i kształtki PE muszą być dopuszczone do stosowania przez Instytut Górnictwa Gazowego i Gazownictwa w Krakowie i winny spełniać normę: PN-EN-1555-2:2004 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania paliw gazowych, rury stalowe powinny odpowiadać normie: PN-EN 10208-1:2000 „Rury stalowe przewodowe dla mediów palnych – Rury o klasie wymagań A”.
Łączenie rur i kształtek PE projektowane jest metodą zgrzewania elektrooporowego. Łączenia należy dokonać na zewnątrz wykopu.
Nie należy układać gazociągów w wysokiej temperaturze otoczenia. Należy układać rury w dni chłodniejsze lub w godzinach rannych. Niewskazane jest także układnie rur w temperaturze poniżej 0 st. C, ze względu na małą w tych warunkach elastyczność.
Gazociągi należy ułożyć w wykopie zgodnie ze spadkiem terenu. Na łukach szerokość wykopu powinna być o 50% większa od szerokości dna wykopu na odcinkach prostych. Dno wykopu powinno być oczyszczone z frakcji kamienistej, korzeni i podobnych stałych części. Pod przewód wykonać podsypkę z piasku o miąższości 10 cm i obsypkę z piasku do wysokości 15 cm od wierzchu rury. Po oczyszczeniu i wyrównaniu dna wykopu, wykonaniu podsypki, ułożeniu przewodu i przy nim miedzianego drutu wskaźnikowego o przekroju 1,5mm2 w izolacji DY, należy częściowo zasypać wykop do wysokości 30-40 cm nad przewód. Grunt zagęścić i ułożyć taśmę lokalizacyjno-ostrzegawczą z wkładką metalową koloru żółtego o szerokości 20 cm i napisem „UWAGA GAZOCIĄG”, a następnie wykonać zasypkę, zagęszczając warstwami gruntu.
Rurę stalową na odcinku umieszczonym w ziemi oraz nie mniej niż 20 cm ponad terenem (wraz z połączeniem PE/stal) zaizolować antykorozyjnie powłoką izolacyjną z taśmy polietylenowej. Do izolacji rur należy stosować taśmy polietylenowe, posiadające pozytywną opinię Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Krakowie. Izolacja wykonana taśmami PE musi być izolacją wykonaną w klasie dokładności C 50 zgodnie z PN-EN 12068:2002 Ochrona katodowa. Zewnętrzne powłoki organiczne stosowane łącznie z ochroną katodową do ochrony przed korozją podziemnych lub podwodnych rurociągów stalowych. Taśmy i materiały kurczliwe.
Czyszczenie wnętrza sieci gazowej należy wykonać po ułożeniu jej w wykopie oraz zasypaniu. W celu oczyszczenia gazociągu należy go przedmuchać trzykrotnie strumieniem sprężonego powietrza. Powierzchnia przekroju wydmuchu powinna być nie mniejsza od 0,64 powierzchni przekroju rurociągu. Jeżeli w spuszczanym powietrzu wystąpi woda lub inne zanieczyszczenia, należy przeprowadzić czyszczenie miękkim tłokiem gąbczastym.
Czyszczenie gazociągu podlega odbiorowi przez inspektora Operatora sieci gazowej. Czyszczenie należy wykonać bezpośrednio przed próbą szczelności.
Próbę szczelności należy wykonać zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 lipca 2001r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe (Dz. U. 01.97.1055) oraz PN-92/M-34503 Gazociągi i instalacje gazownicze. Próby gazociągów. Przed wykonaniem próby szczelności gazociąg musi być oczyszczony. Próbę szczelności przyłączy i sieci gazowej wykonuje się w wykopie, całkowicie zasypanym. Wykonany gazociąg podlega próbie szczelności którą należy wykonać: sprężonym powietrzem lub gazem obojętnym (wolnym od związków tworzących osad). W przypadku wykonywania próby szczelności powietrzem należy dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec zanieczyszczeniu gazociągu wodą oraz aby temperatura medium próbnego przekroczyła 40oC. Bezwzględnie zabrania się wykonywania próby ciśnieniowej sprężarką bez sprawnego pochłaniacza oleju. W przypadku wykonywania próby ciśnieniowej sieci gazowej lub łącznie sieci gazowej z przyłączami czas próby winien wynosić minimum 24 godziny. W przypadku wykonywania indywidualnie prób szczelności przyłączy gazu czas próby może być skrócony do 1 godziny. Czas próby liczony jest od momentu ustabilizowania się temperatury medium próbnego, który wynosi:
- 4h - dla próby z użyciem sprężarki,
- 2h - dla próby bez sprężarki.
Protokół z pozytywnym wynikiem próby szczelności jest podstawowym dokumentem odbioru gazociągu dopuszczającym do jego zagazowania.
Ważność próby szczelności gazociągu wynosi 6 miesięcy.
Wynik próby uważa się za pozytywny, jeżeli manometr nie wykaże spadku ciśnienia.
Roboty ziemne należy prowadzić zgodnie z normą PN-B-06050 oraz PN-B-10736. Wykopy zostaną wykonane w większości mechanicznie.
Skrzyżowania projektowanej sieci gazowej z obiektami podziemnego i nadziemnego uzbrojenia terenu projektuje się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 30.07.2001r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe (Dz. U. 01.97.1055) oraz przepisami odrębnymi, jak również indywidualnymi uzgodnieniami z właścicielami lub zarządcami obiektów. Na etapie budowy gazociągu dopuszcza się stosowanie normy PN-91/M-34501 „Gazociągi i instalacje gazownicze. Skrzyżowania gazociągów z przeszkodami terenowymi. Wymagania.” o ile jej zapisy nie są sprzeczne z wymaganiami Operatora sieci.
Jeżeli w trakcie wykonywania sieci czy przyłączy zastaną odkryte dodatkowe miejsca skrzyżowań i zbliżeń projektowanego gazociągu z innym uzbrojeniem terenu, należy je zaznaczyć na planach sytuacyjnych a skrzyżowanie wykonać zgodnie z PN-91/M-34501.
W miejscach skrzyżowań wykopy należy wykonywać ręcznie pod nadzorem Właściciela danej sieci. Ewentualne rury ochronne zastosować wg części rysunkowej.
Trasa projektowanej sieci gazowej projektowana jest w terenie zielonym, w poboczu drogi asfaltowej lub w drodze. Po zakończeniu robót teren zielony należy przywrócić do stanu pierwotnego.
Po zakończeniu budowy przebieg gazociągów należy oznakować tabliczkami informacyjnymi umocowanymi do słupków betonowych lub na murze i ogrodzeniu zgodnie z normą PN-86/B-89700.
Dla projektowanych gazociągów należy zachować strefę kontrolowaną o odpowiedniej szerokości, której linia środkowa pokrywa się z osią gazociągu. W strefie kontrolowanej nie wolno wznosić budynków, urządzeń stałych składów i magazynów oraz sadzić drzew i krzewów. W strefie tej nie powinna być podejmowana żadna działalność mogąca zagrozić trwałości gazociągu podczas jego eksploatacji.
Wytyczenie trasy sieci i przyłącza należy powierzyć uprawnionej służbie geodezyjnej, a po wykonaniu robót przed zasypaniem wykopów należy dokonać inwentaryzacji gazociągu i urządzeń.
Poniżej wymieniono główne, charakterystyczne rysunki do projektu budowlanego sieci gazowej:
- Projekt zagospodarowania terenu.
- Profile podłużne sieci gazowej.
- Rysunki szczegółowe.
- Przekrój przez wykop dla ułożenia gazociągu.
- Rury osłonowe.