PROJEKTOWANIE SIECI WODOCIĄGOWYCH
W ofercie firmy SPRINGAP Kraków znajduje się projektowanie sieci wodociągowych. Wykonujemy również projekty obiektów inżynierskich takich jak przepompownie i zbiorniki wody, hydrofornie, komory zasuw, chlorownie, stacje uzdatniania wody, itp., oferujemy także dobór pomp oraz innych urządzeń i armatury.Opracowujemy koncepcje budowy, rozbudowy i modernizacji systemów zaopatrzenia w wodę, obliczenia i cyfrowe symulacje hydrauliczne oraz Programy Funkcjonalno Użytkowe (PFU).
Doprowadzenie wody jest podstawowym medium każdego budynku. Ważne jest więc aby sieć, przyłącze oraz towarzyszące im urządzenia zostały zaprojektowane a także wykonane z ogromną dbałością o każdy odcinek i armaturę rurociągu oraz obiektów towarzyszących. Istotne jest by każdy odcinek wodociągu został dokładnie zaprojektowany i wykonany. Wszystko to musi być poparte wiedzą i doświadczeniem zespołu inżynierów sanitarnych.
W trosce o koszt inwestycji do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, szczegółowo analizując technologię przy pomocy której wykonana zostanie dana infrastruktura, aby zoptymalizować koszty budowy oraz późniejszą eksploatację wykonanych rurociągów i urządzeń.
Propozycje rozwiązań podczas projektowania, modernizacji i doradztwa poparte są naszym doświadczeniem w eksploatacji systemów zaopatrzenia w wodę.
Istnieje możliwość kompleksowego wykonania przez naszą firmę całego procesu inwestycyjnego związanego z budową wodociągów, zapraszamy do zapoznania się z pozycją "Obsługa inwestycji".
Opracowywana przez nas dokumentacja projektowa sieci wodociągowej składa się m. in. z następujących przykładowych elementów:
- Zakres opracowania projektowego (przedmiot inwestycji).
- Podstawa opracowania i uzgodnienia.
- Istniejący stan zagospodarowania terenu.
- Projektowane zagospodarowanie terenu.
- Dane informacyjne o terenie.
- Charakterystyka ekologiczna inwestycji.
- Ocena geologiczno-inżynierska terenu.
- Parametry techniczne istniejącej sieci wodociągowej.
- Projektowane zapotrzebowanie wody.
- Współczynniki nierównomierności rozbioru dobowego i godzinowego.
- Maksymalne godzinowe zapotrzebowanie wody w dobie o maksymalnym rozbiorze.
- Zapotrzebowanie wody do celów przeciwpożarowych.
- Trasa oraz technologia ułożenia projektowanego wodociągu.
- Średnica i materiał projektowanego wodociągu.
- Zabezpieczenie przeciwpożarowe.
- Hydranty.
- Osłona odwodnienia hydrantu.
- Zasuwy odcinające.
- Skrzynki uliczne do zasuw.
- Uszczelki na połączeniach.
- Instalacja do płukania i odpowietrzania sieci wodociągowej.
- Bloki oporowe.
- Próba wytrzymałości sieci wodociągowej.
- Dezynfekcja rurociągu.
- Roboty ziemne.
- Skrzyżowanie z istniejącym i projektowanym uzbrojeniem terenu.
- Odtworzenie nawierzchni.
- Ogólna kolejność wykonywanych robót.
- Informacja Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BiOZ).
- Część rysunkowa.
Projektowana sieć wodociągowa zasilana jest zazwyczaj z istniejącej gminnej lub miejskiej sieci wodociągowej.
Na podstawie załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów przyjmuje się przeciętne normy zużycia wody dla zasilanego obszaru.
Określamy następnie współczynniki nierównomierności rozbioru dobowego i godzinowego oraz maksymalne godzinowe zapotrzebowanie wody w dobie o maksymalnym rozbiorze i zapotrzebowanie wody do celów przeciwpożarowych.
Sieć wodociągowa projektowana jest głównie z rur PE lub żeliwa sferoidalnego. Rurociąg zostanie ułożony poniżej głębokości przemarzania na podsypce piaskowej o miąższości 10cm. Głębokość bezwzględna wykopu winna uwzględniać wykonanie na całej szerokości wykopu podsypki piaskowej, wyrównującej podłoże dna. Obsypka i zasypka zostanie wykonana zgodnie z instrukcją producenta rur – ok. 30 cm nad stropem rurociągu.
Zasyp wykopu powyżej warstwy ochronnej wykonać należy gruntem piaszczystym warstwami z jednoczesnym zagęszczeniem i ewentualną rozbiórką odeskowań i rozpór ścian wykopu.
Przewody w wykopach układać na podsypce piaskowej z uwzględnieniem warstwy chudego betonu pod kształtkami i armaturą. Warstwę ochronną rurociągu należy wykonać z wyłączeniem odcinków połączeń rur i kształtek. Na zagęszczonej zasypce – ok. 30 cm nad rurociągiem na całej jego długości ułożona zostanie taśma ostrzegawczo-lokalizacyjna z wkładką stalową z napisem "UWAGA WODOCIĄG", o szerokości 200mm. Zasyp wykopów wykonany będzie gruntem piaszczystym, zagęszczonym warstwami do uzyskania wskaźnika zagęszczenia wg normy BN-83/8836-02.
Miejsce zamontowania armatury należy oznakować w terenie przy pomocy tabliczek informacyjnych, zgodnie z normą PN-91/M-34501.
Zasuwy należy wyposażyć w skrzynki, a skrzynki obrukować. Skrzynki osadzić na podstawie stabilizującej. Rurociągi będą łączone ze sobą oraz z tulejami kołnierzowymi, kształtkami, trójnikami, itp. metodą zgrzewania elektrooporowego lub doczołowego.
Na sieci wodociągowej projektuje się kształtki z PE i żeliwa sferoidalnego, zasuwy kołnierzowe do zabudowania bezpośrednio w gruncie, z żeliwa sferoidalnego z teleskopową obudową i teleskopową skrzynką, hydranty DN80 o kolumnie z żeliwa z izolacją antykorozyjną, montowane na kolanie stopowym, odcięte zasuwami DN80.
Wymagane atesty i certyfikaty:
- Atest Higieniczny, wydany przez Państwowy Zakład Higieny.
- Certyfikat Zgodności wydany przez niezależną akredytowaną instytucję potwierdzającą za zgodność wszystkich produktów z wszelkimi wymogami normy PN-EN 545.
Połączenia kołnierzowe kształtek w gruncie będą dodatkowo zaizolowane folią termokurczliwą wykonaną zgodnie z technologią producenta rur, zabezpieczenie to należy wykonać po pozytywnej próbie szczelności.
Zapotrzebowanie wody co celów przeciwpożarowych dla projektowanych budynków przyjmuje się na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych oraz Normy PN-B-02863:1997 - Ochrona przeciwpożarowa budynków - Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne - Sieć wodociągowa przeciwpożarowa.
Odległości między hydrantami nie może przekraczać 100-150m w nawiązaniu do istniejących hydrantów, od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi lub ulicy do 15m, od chronionego budynku do 75 m, od ściany budynku co najmniej 5m. Hydranty musza być odcięte zasuwami DN80 i montowane na kolanie dwu kołnierzowym ze stopką (kształtka N DN80).
Hydrant nadziemny DN80 z podwójnym zamknięciem:
- Połączenia kołnierzowe i owiercenie PN-EN 1092-2:1999 (DIN 2501), PN16.
- Hydrant musi posiadać dwie nasady boczne typ B na węże Ø75.
- Głębokość zabudowy RD = 1,0 lub 1,25 lub 1,5 lub 1,8m.
- Korpus górny, korpus dolny, kolumna wykonane z żeliwa sferoidalnego.
- Samoczynne całkowite odwodnienie z chwilą odcięcia wody, realizowane przy pomocy specjalnego wycięcia w grzybie.
- Zastosować osłonę odwodnienia hydrantu wykonaną z tworzywa sztucznego (stelaż) oraz włókna sztucznego (wypełnienie), w postaci dwudzielnego płaszcza.
- Trzpień górny i dolny wykonany ze stali nierdzewnej z walcowanym gwintem.
- Wrzeciono ze stali nierdzewnej.
- Uszczelnienie wrzeciona o-ringowe.
- Tłok uszczelniający z żeliwa sferoidalnego z zawulkanizowaną powłoką elastomerową, dopuszczoną do kontaktu z wodą pitną.
- Drugie zamknięcie w postaci kuli wykonanej z tworzywa sztucznego o budowie komórkowej.
- Krańcowy ogranicznik ruchu przy otwieraniu i zamykaniu.
- Zawór napowietrzający zabudowany w pokrywach hydrantu.
- Pierścień dodatkowy typu o-ring w górnej komorze hydrantu zabezpieczający pakiet uszczelniający ślizgu przed korozją.
- Możliwość wymiany elementów wewnętrznych hydrantu bez wykopywania.
- Ochrona antykorozyjna powłoką na bazie żywicy epoksydowej, minimum 250 mikronów wg normy DIN 30677, dodatkowe zabezpieczenie przed promieniowaniem UV.
- Kolor czerwony.
- Oznakowanie hydrantu zgodne z PN-EN 14384.
Zasuwy odcinające projektuje się jako miękkouszczelnione kołnierzowe o parametrach:
- Połączenia kołnierzowe i owiercenie PN-EN 1092-2:1999 (DIN 2501), PN16.
- Długość zabudowy krótka wg PN-EN 558-1:2001.
- Korpus, pokrywa i klin wykonane z żeliwa sferoidalnego EN-GJS-400-15 (DIN1693).
- Prosty przelot zasuwy, bez przewężeń i bez gniazda w miejscu zamknięcia.
- Klin zawulkanizowany na całej powierzchni tj. zewnątrz i wewnątrz gumą NBR.
- Wymienna nakrętka klina wykonana z mosiądzu prasowanego.
- Trzpień ze stali nierdzewnej z walcowanym gwintem i scalonym kołnierzykiem trzpienia.
- Wrzeciono łożyskowane za pomocą nisko tarciowych podkładek tworzywowych.
- Uszczelnienie trzpienia o-ringowe (minimum 3 o-ringi) , strefa o-ringowa odseparowana od medium.
- Możliwa wymiana o-ringowego uszczelnienia trzpienia pod ciśnieniem, bez konieczności demontażu pokrywy.
- Uszczelka czyszcząca zabezpieczająca korek górny uszczelnienia trzpienia przed kontaktem z gruntem. Korek zabezpieczony przed wykręceniem.
- Ochrona antykorozyjna powłoką na bazie żywicy epoksydowej, minimum 250 mikronów wg normy DIN 30677.
- Śruby łączące pokrywę z korpusem ocynkowane lub ze stali nierdzewnej, wpuszczone i zabezpieczone masą zalewową.
- Klasa szczelności A.
Podstawy stabilizacyjne (płyty nośne) pod skrzynki wykonane z tworzywa sztucznego.
Uszczelki na połączeniach projektuje się jako uszczelki elastomerowe z wkładką stalową. Uszczelki muszą posiadać certyfikat jakości oraz atest PZH.
Sieć wodociągowa jest projektowana z rur PE zgrzewanych elektrooporowo lub doczołowo lub z rur z żeliwa sferoidalnego. Bloki oporowe należ zastosować w węzłach przy połączeniach z istniejącą siecią i przy połączeniach zmiany materiału żel.sf./PE. Dodatkowo projektuje się bloki podporowe pod projektowaną armaturą, na trójnikach, łukach, pod zasuwami, pod hydrantami. Bloki oporowe i podporowe należy wykonać z betonu B15, pomiędzy beton bloku a przewód należy standartowo położyć 2 warstwy papy bitumicznej na sucho, alternatywnie 2 warstwy grubej foli budowlanej. Bloki muszą spełniać wymogi normy BN-81/9892-05.
Próbę szczelności i wytrzymałości sieci wodociągowej należy przeprowadzić metodą hydrauliczną, zgodnie z normą PN-81/B-10725 oraz instrukcją producenta rur i kształtek. Ciśnienie próbne powinno wynieść 1,5 ciśnienia roboczego lecz nie mniej niż 1,0 MPa. Próby podlegają odbiorowi przez Przedsiębiorstwo Wodociągowe.
Po całkowitym zakończeniu realizacji wodociągu przed włączeniem wykonanego rurociągu do istniejącej sieci należy go poddać płukaniu i dezynfekcji. Płukanie należy wykonać wodą z istniejącego wodociągu, w takiej ilości, aby prędkość przepływu wody wynosiła min. 1,5 m/s. Wodę z płukania należy odprowadzić poprzez hydrant. Czas pukania należy określić w porozumieniu z Eksploatatorem sieci wodociągowej.
Po przepłukaniu rurociągów należy przeprowadzić badanie jakości wody, a gdy wyniki są niezgodne z normą wykonać dezynfekcję rurociągu wg normy PN-B-10725. Dezynfekcję wykonać roztworem dezynfekcyjnym z wapna chlorowane CaCl2 w ilości 80-100 mg/1m3 wody lub 3% podchlorynu sodu. Roztwór dezynfekcyjny należy pozostawić w rurociągu na 48 godzin, po czym wodę chlorową spuścić i rurociąg przepłukać czystą wodą.
Rurociąg może być przekazany do eksploatacji po uzyskaniu świadectwa poświadczającego zdatność wody do użycia na cele bytowo-komunalne.
Roboty ziemne należy prowadzić zgodnie z normą PN-B-06050 oraz PN-B-10736. Wykopy projektowane są w większości mechanicznie.
W miejscach skrzyżowań wykonywanych urządzeń z istniejącą infrastrukturą podziemną wykopy należy wykonywać ręcznie pod nadzorem Właściciela danej sieci. Ewentualne rury ochronne zastosować wg. części rysunkowej projektu.
Trasa projektowanej sieci wodociągowej przebiega zazwyczaj w drodze i terenie zielonym. Po zakończeniu robót teren należy przywrócić do stanu pierwotnego lub wg. projektu odtworzenia nawierzchni.
Wszelkie prace ziemne i instalacyjne muszą zostać wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, w tym z „Wymaganiami technicznymi Cobrti Instal” – zeszyty: 3, 7.
Przed zasypaniem rurociągu Inwestor zobowiązany jest zlecić uprawnionemu geodecie, wykonanie inwentaryzacji powykonawczej wykonanej sieci, a także zgłosić do odbioru Eksploatatorowi sieci.
Montaż i układanie rur należy wykonywać zgodnie z instrukcją montażową producenta rur.
W przypadku wystąpienia różnicy wysokości pomiędzy istniejącą a projektowaną siecią wodociągową, należy kształtki włączeniowe usytuować na obu przewodach w sposób umożliwiający ich połączenie.
Na odcinkach ewentualnego płytkiego przykrycia rurociągu należy wykonać jego ocieplenie na obsypce piaskowej - dwie warstwy papy na lepiku przykryć 30cm warstwą żużla lub keramzytu.
Budowa sieci wodociągowej determinowana jest aktualnym stanem zagospodarowania terenu. W razie innych przebiegów sieci, zagłębień oraz kształtów węzłów niż wg mapy do celów projektowych rozwiązania przedstawione w przygotowanym przez firmę SPRINGAP opracowaniu są korygowane w trakcie realizacji w ramach Nadzoru Autorskiego.
Należy stosować i przestrzegać normy a w szczególności :
- BN-83/8836-02 Przewody podziemne. Roboty ziemne. Wymagania i badania przy odbiorze.
- PN-87/B-01060 Sieć wodociągowa zewnętrzna. Obiekty i elementy wyposażenia.
- PN-81/B-10725 Przewody zewnętrzne. Wymagania i badania przy odbiorze.
- BN-62/8836-01 Roboty ziemne. Wykopy tunelowe dla przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Warunki techniczne wykonania.
- PN-68/B-06050 Roboty ziemne budowlane. Wymagania w zakresie wykonania i badania przy odbiorze.
- BN-81/9122-05 Wodociągi wiejskie. Bloki oporowe, wymiary i warunki stosowania.
Poniżej wymieniono główne, charakterystyczne rysunki do projektu sieci wodociągowej:
- Projekt zagospodarowania terenu.
- Schemat sieci wodociągowej.
- Schematy węzłów projektowanej sieci wodociągowej.
- Bloki oporowe.
- Hydrant nadziemny i podziemny DN80, zasuwa kołnierzowa DN80.
- Przekrój przez wykop dla ułożenia rur wodociągowych.
- Rury osłonowe.
- Rysunki szczegółowe